Модель виховної системи в школі

ОПИС МОДЕЛІ ВИХОВНОЇ СИСТЕМИ
ХАРКІВСЬКОЇ ГІМНАЗІЇ № 165 ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Дана модель є результатом науково-педагогічного та методичного узагальнення пошуково творчої діяльності всього педагогічного колективу. Головна виховна задача, яку ставить перед собою колектив нашої школи: виховання соціально-активної, високоморальної, фізично розвинутої особистості.

В основу нашої моделі виховної системи ми закладаємо загальнолюдські цінності:
• Людина.
• Здоров’я.
• Труд.
• Творчість.
• Дружба, любов, гуманізм.

А також такі принципи виховання:
• Турботливого ставлення один до одного.
• Сумісної діяльності дітей та дорослих.
• Цілеспрямованості.
• Творчого підходу до справи.

Виховна робота школи здійснюється через такі види діяльності:
• Навчальна пізнавальна.
• Соціально-комунікативна.
• Ціннісно-орієнтаційна.
• Спортивно-оздоровча.
• Художньо-естетична.
• Громадсько-корисна.
• Трудова.
Виховання особистості здійснюється під впливом педагогічного колективу, учнівського колективу, сім’ї, громадськості.

Вся виховна робота школи проходить трьома напрямками:
1. Всеукраїнський експеримент „Психолого-педагогічне проектування соціального розвитку особистості учня”.
2. Дитяча громадська організація „КЛУБ”.
3. „Парад зірок”.

{Все планування виховної роботи здійснюється за результатами діагностики експерименту. Вчитель бачить на який напрямок роботи слід звернути особливу увагу.
Дитяча громадська організація „КЛУБ” охоплює всі напрямки діяльності виховної роботи. Ми прагнемо, щоб ініціатива проведення заходів надходила від самих дітей.}

Формуванню особистості учнів, розвитку їх здібностей, дарувань, наукового світогляду сприяє конкурс „Парад зірок” - урочисте нагородження учнів школи, які були лідерами в усіх напрямках роботи, який традиційно став основною справою нашої роботи. Він проходить протягом всього навчального року за номінаціями:
• Академічні знання;
• Лідер року;
• Олімпійський резерв;
• Екологія;
• Майстер „Золоті руки”;
• Золотий Орфей;
• Той, хто запалює зірки

Виховну систему нашої школи можна умовно поділити на такі напрямки:
• екологічне виховання;
• громадсько-патріотичне виховання;
• морально-етичне виховання;
• правове виховання;
• трудове виховання;
• художньо-естетичне виховання;
• фізично-оздоровче виховання;
• розумове виховання;
• сімейне виховання;
• пропаганда здорового способу життя;
• психологічний супровід.

Всі ці напрямки тісно пов’язані між собою і мають спільну мету, але знаходять різні шляхи її досягнення. Екологічне виховання проходить під девізом “Земля не належить нам, це ми належимо землі” та здійснюється шляхом залучення учнів до різноманітних екологічних акцій, конкурсів, конференцій: „Чисте місто”, „Чиста Україна – чиста Земля”, „Щедрість рідної землі”, „Мій рідний край, моя Земля”, „Київський район очима юних”.
Проблеми та перспективи розвитку” номінація „Пошукова робота” та інші. Екологічна робота у школі здійснюється за допомогою екологічної варти „Пошук”. Також учні школи співпрацюють із Всеукраїнською екологічно-громадською організацією „МАМА-86”. Громадсько-патріотичне виховання здійснюється на основі історико-літературного гуртка „Козацький курінь”, впровадження фізично-патріотичного комплексу „Козацький гарт” та інших гуртків патріотичного напрямку.
Правове виховання відбувається за допомогою лекторської групи „Правознавець”, університету правових знань для батьків та старшокласників. В школі проводяться тиждень та декада правової освіти. Учні беруть участь у різноманітних конкурсах правової тематики. Трудове виховання. Основна мета: виховання любові до праці. Організовуються виставки-ярмарки, на яких представлені вироби, виготовлені руками учнів та вчителів; трудові десанти. У школі працює гурток „М’яка іграшка”.
Художньо-естетичне виховання. На базі школи діє творчий центр здібностей учнів „Радість”. Багато учнів нашої школи відвідують гуртки художньо-естетичного циклу. Традиційно вони беруть участь у районному конкурсі „Юні дарування”.
Співпраця з батьками – один з напрямків виховної системи. Родинні свята, конкурси „Мама, тато, я – українська сім’я”, „Родовід моєї сім’ї” – через ці види діяльності ми залучаємо батьків до співпраці. Також у школі організована робота батьківського комітету та університету правових знань для батьків і старшокласників. Тісно пов’язані між собою фізично-оздоровче виховання та пропаганда здорового способу життя. Традиційно кожного дня проводяться ранкова гімнастика і фізкультхвилинки. Впроваджується фізично-патріотичний комплекс „Козацький гарт”.
Організована робота лекторію за участю лікарів-спеціалістів. Більшість учнів школи оздоровлюються у пришкільному таборі „Дружба”.
У школі працюють спортивні гуртки та секції.
У бібліотеці постійно діє виставка „За здоровий спосіб життя”. Участь у МАН, предметних олімпіадах, конкурсах, турнірах, конференціях – є основою розумового виховання.
В школі працює психологічна служба, яка здійснювала свою роботу за напрямками:
• соціально-психологічне забезпечення управління;
• робота з обдарованими дітьми;
• робота з дітьми, що перебувають на внутрішкільному обліку;
• психологічна допомога учням, батькам і вчителям
• психолого-педагогічна діагностика учнів.

Завдяки охопленню всіх напрямків роботи та створенню належних умов для виховання особистості колектив нашої школи цілеспрямовано досягає результату – виховання соціально-активної, високоморальної, фізично-розвинутої особистості.