Напрямки роботи психологічної служби

Напрямки роботи психологічної служби.

*Готовність до школи. Адаптація учнів.
*Робота з дітьми, які потребують особливої уваги.
*Психологічна підтримка обдарованих дітей.
*Психологічний супровід експерименту "Проектування особистісно-розвивального змісту навчально - виховного процесу загальноосвітнього навчального закладу".
*Психологічний супровід професійного самовизначення.
*Робота з педагогічним колективом.
*Формування психологічного здоров’я учнів, психологічна просвіта.

Готовність до школи. Адаптація учнів.
Вивчення психологічної готовності як один з головних етапів шляху вступу дитини до школи.
Успіх адаптації у шкільній системі навчання залежить, в основному від рівня розвитку психологічної готовності дитини до школи. Готовність до шкільного навчання – багато компонентна освіта, яка потребує комплексних психологічних досліджень. Результати дослідження можуть допомогти своєчасно помітити порушення у психічному розвитку дитини.
             Психічна адаптація — процес активного пристосування людини до умов навколишнього середови­ща, перш за все — соціального.
             Якщо середовище ставить до учня вимоги, адаптуватися до яких йому важко через його особистісні або вікові особливості, то може розвину­тися стан соціальної, соматичної, психічної напруженості, що і є загрозою дезадаптації.
                Унаслідок цього розвиваються:
  1. Непродуктивні форми реа­гування.
2. Симптоми порушення по­ведінки.
3. Емоційні розлади різкого ступеня.
             Це виявляється в проявах:
— підвищення показника емо­ційного збудження, тривожності, невротизму;
—зниження комунікабельності, емоційної стійкості, самоконтро­лю, соціальної сміливості;
— з'являється почуття неповно­цінності у стосунках із товариша­ми, вчителями, батьками і в по­ведінці в цілому — надмірна соро­м'язливість;
— зниження успішності, недо­статня увага й зосередженість на уроках;
 — скарги на погане самопочут­тя, сон;
 — втрата інтересу до навчання.
             Особливо вразливими щодо роз­витку стану дезадаптації школярів є критичні періоди змін умов вихо­вання і навчання, а саме: вступ до першого класу школи та перехід із початкової школи в середню ланку.
              Тому важлива задача всіх до­рослих, які беруть участь в освіті і вихованні школярів — допомогти дітям пройти період адаптації до нових умов, пов'язаних зі зміною зовнішніх обставин і внутрішніх змін.

Психологічний супровід експерименту „Проектування особистісно – розвивального змісту навчально – виховного процесу загальноосвітнього навчального закладу”.

У нашому закладі проводиться психодіагностична робота для визначення соціально-комунікативного розвитку учнів, тобто визначаємо актив – пасив класу, лідерів, згуртованість, зону ризику, ізольованих та відторгнутих.
Визначення вад особистісного розвитку учнів, таких як: тривожність, невпевненість, агресивність, імпульсивність, естетична нечутливість, нечесність, асоціальність, замкнутість.
 Визначення батьківсько – дитячих відносин.
                                                               Робота з дітьми, які потребують особливої уваги.
Важливим у діяльності психологічної служби є створення системи психологічної підтримки дітей пільгових категорій і схильних до девіантної поведінки, яка реалізується через проведення індивідуальних консультацій та корекційно-розвивальної роботи з дітьми.
 У психологічному розвитку підлітка основна роль належить системі соціальних взаимоотносин з навколишніми. Відомо, що одна з найважливіших особливостей підліткового періоду - бурхливий фізичний і половий розвиток, що усвідомлюється й переживається підлітками. Так, під впливом посиленого функціонування залоз внутрішньої секреції підвищується збудливість їхньої нервової системи. Тому нерідко спостерігається дратівливість, надмірна уразливість, запальність, різкість і тощо.
Останнім часом учителі та психологи відзначають зростання кількості дітей з труднощами засвоєння навчальних програм, проблемою самоконтролю і взаємовідносинами в класних колективах, скутістю учнів, проблемами в розвитку творчих здібностей та бідністю уявлень про оточуючий світ в плані активного співіснування в ньому.
Передусім це зумовлено недостатнім рівнем когнітивно-особистісного розвитку учнів. Тому в процесі педагогічної діяльності використовуються заняття, які допомагають дітям розвинути особистісні якості, покращують та активізують розумову діяльність, допомагають у виховній роботі щодо налагодження взаємостосунків між учнями, покращення психологічного клімату в колективі.

Психологічний супровід професійного самовизначення.

У межах дослідження професійних інтересів і нахилів учнів виконується  групова  та індивідуальна психодіагностика, консультаційна та корекційно – розвивальна робота.
 Старший шкільний вік - початкова стадія фізичної зрілості й одночасно стадія завершення полового розвитку. Фізичний розвиток сприяє формуванню навичок й умінь у праці, спорті, відкриває широкі можливості для вибору професії. Також впливає на розвиток деяких якостей особистості. Усвідомлення своєї фізичної сили, привабливості, здоров'я впливає на формування в юнаків і дівчат високої самооцінки, упевненості в собі, життєрадісності й тощо, і навпаки, усвідомлення своєї фізичної слабості викликає в них замкнутість, невір'я у власні сили, песимізм. По суті, юність і є не що інше, як перехід від фізичної зрілості до зрілості соціальної. Головний зміст - залучення в «доросле» життя, засвоєння тих норм і правил, які існують у суспільстві.